Zajmuję się tym od wielu lat i wypracowałem własny sposób działania. Polega on na pełniej otwartości podejścia do moich klientów. Zależy mi na tym, gdyż w razie niedookreślenia oczekiwań i możliwości łatwo zmarnować czas. Musimy jasno ustalić jakie zlecenia z Niemiec są dla Państwa najlepsze.

Moje wyjściowe pytanie zatem brzmi: jakie zlecenia z Niemiec będą się Panu/Pani najbardziej opłacały? Jakie będą najłatwiejsze do samodzielnej realizacji? Co jest najważniejsze, co powinien wiedzieć/powiedzieć klient z Niemiec? Minimalizuję używanie wyszukanej terminologii. Mówię i działam prosto. Mam za sobą 15 lat doświadczeń. 

Jest wiele sposobów na to, jak znaleźć niemieckich klientów dla polskiej firmy. Zajmuję się tym od lat i to chcę Państwu zaoferować. Nie wystarczy znaleźć niemieckich odbiorców. Trzeba możliwie krótko zainteresować ich naszą polską firmą. Może to przebiegać różnymi drogami. Wymaga to podjęcia działań skoncentrowanych na rozpropagowaniu naszej oferty w Niemczech. Ważny jest sposób ,w jaki podchodzimy do zleceń zagranicznych. Musimy mieć na uwadze, że nasza intencja może być czasem nie do końca zrozumiała – czyli to co chcemy zaoferować. I w drugą stronę zawsze trzeba się upewnić, czy wszystko mamy dokładnie ustalone. Czasem nie wystarczy ustalić stawek za godzinę. Trzeba pamiętać, żeby ustalić wszystko co do możliwie najmniejszego szczegółu i to już na pierwszym spotkaniu. W ten sposób oszczędzimy czas. Są to proste kwestie, jak choćby, co ma być w cenę wliczone [np. Tranpsort, czy też materiały ścierne]. Na taką sytuację trzeba się nastawić. Najważniejsza jest sprawna i pewna komunikacja. Jeśli polska Firma chce eksportować do Niemiec musi byś przygotowana na takie sytuacje, musi mieć kogoś, kto będzie zawsze gotowy do kontaktu, kiedy przyjdzie zapytanie z Niemiec. Tę rolę spełniam właśnie ja.

Kiedy w wyniku poszukiwania zleceń zagranicznych trafiam na zainteresowaną firmę, od ręki kontaktuję się z Państwem. Nie występuję w roli pośrednika, a raczej pracownika działu współpracy zagranicznej. Nie jest to kłamstwo, przecież my jesteśmy związani taką umową. Przecież jeśli polska firma szuka partnerów biznesowych w Niemczech, musi mieć kogoś, kto się z jej ramienia tym zajmuje.

Możemy przyjąć różne dowolne strategie marketingowe na rynku niemieckim. W pierwszej fazie proponować to, co jest dla Państwa najłatwiejsze. Dobrze jest przyjmować zamówienia, które jesteśmy w stanie realizować bez podwykonawców. To nam gwarantuje pełną i powtarzalną kontrole nad jakśocią. To ma znaczenie, kiedy produkcja przeznaczona jest dla Niemiec. W przypadku niedociągnięć, wszelkie poprawki mogą być zbyt kosztowne, choćby ze względu na podwójny transport.

Często otrzymuję pytania "Jak nawiązać współpracę biznesową w Niemczech"? W zależności od charakteru Państwa firmy – w przypadku usług – zawsze staram się doprowadzić do spotkania w Niemczech. Oczywiście zanim znajdzie się firma rozsyłam maile/zapytania – (czasem nawet do 300) a następnie dzwonię. Jeśli niemiecka firma będzie zainteresowana wysyłam drobny dokument PDF – stanowiący skrótowy opis firmy i oferowanych usług lub produktów. Wspomniane wcześniej firmy także kontaktuję dzwoniąc do nich, z pytaniem, czy informacja dotarła.

Najlepszą sytuacją jest, kiedy uda mi się wypromować polską firmę w internecie na tyle, że jej ogłoszenia są znajdowane i generują jakiekolwiek zapytania. Tutaj jest kolejna odsłona mojej pracy, czyli jak promować polską firmę w Niemczech. Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest umieszczenie artykułów z linkami, które pozwalają mi wywindować niektóre treści. Mam na to dowody i chętnie je Państwu przedstawię.

Podsumowując moje kroki można to skrótowo przedstawić tak:

  • wyszukuję odpowiednie firmy w sieci

  • tworzę oferty/zapytania i rozsyłam je

  • Dzwonię do niemieckich firm z ogólnym pytaniem, czy oferta doszła? Czy ciekawe?

  • Tworzę artykuły promujące z linkami.

  • O wszystkim informuję mojego polskiego zleceniodawce na bieżąco i szczegółowo.

  • Zawsze przedstawiam się jako „forma”, nic nie jest ukrywane prze Państwem.

  • Jeśli współpraca zostaje nawiązana, troszczę się o nią, jakbym był pracownikiem Państwa firmy.

  • Moje wynagrodzenie jest – na początku jednorazowo płatne z góry, a w dalszych miesiącach/latach wyłącznie jako procentowa prowizja od pozyskanych zamówień/zleceń.

  • Moja praca jest raportowana. [Wiecie Państwo co zostało zrobione]

  • Pojawiające się zapytania z Niemiec są natychmiastowo omawiane z Wami/Państwem – nie czekamy, nic nie ukrywamy.

Swoje usługi prowadzę od lat – wystawiam faktury. Z moimi klientami podpisuję umowy. Wszystko jest jasne i proste.

Pozdrawiam i zachęcam do kontaktu bezpośredniego - telefonicznego, mailowego. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania.